Serce zdrowe jak dzwon. Jak zadbać o wszystkie jego funkcje?

  • Post category:Zdrowie

Istnieją takie funkcje serca, o których się nam nawet nie śniło 😉

Serce to jeden z najważniejszych (najważniejszy?) narządów w organizmie człowieka. To nie tylko mięsień pompujący krew, ale też narząd odpowiadający za nasze emocje. Serce bije zdecydowanie szybciej u osób zakochanych i nie bez powodu stanowi symbol miłości. Posiada własną ochronę w postaci worka osierdziowego, a także własny niezależny system rozruchu. Jednak z racji tego, że jego praca przebiega automatycznie – bez udziału naszej woli, często zupełnie zapominamy o tym, by o nie dbać. W wielu sytuacjach nieświadomie zaburzamy jego prawidłowe funkcjonowanie. Poznaj zatem funkcje serca i zatroszcz się o nie od zaraz.

 

Budowa i funkcje serca

 

Anatomia nie należy do tematów lubianych i szczególnie ciekawych. Jednak w przypadku serca wydaje się być zupełnie inaczej. Ta superpompa to narząd dopracowany w każdym calu. Budowa i funkcje serca mogą więc zaciekawić nawet największego ignoranta. Dlatego w skrócie chcę opowiedzieć Ci o tym, w jaki sposób serce wykonuje swoją pracę każdego dnia. No i każdej nocy – bo serce przecież nie śpi, gdy Ty kładziesz się spać 🙂

W najprostszym ujęciu, serce człowieka zbudowane jest z czterech części: dwóch przedsionków i dwóch komór oraz dochodzących do nich naczyń kapilarnych. Można podzielić je na stronę prawą i lewą. Do prawego przedsionka dochodzi żyła główna górna i dolna , którymi z obwodu dostarczana jest krew pozbawiona tlenu. Z przedsionka prawego krew zostaje przepchana do prawej komory, następne do tętnicy płucnej i płuca, gdzie zostaje utlenowana. Stąd przepływa do lewego przedsionka i w następnej kolejności do lewej komory. Ostatni krok to wyrzut krwi pod ogromnym ciśnieniem do aorty i jej powrót do obiegu. Wszystkie części serca oddzielone są od siebie przegrodami, w których znajdują się zastawki, pełniące dosyć ważną rolę. Przede wszystkim zamykając się we właściwym momencie zapobiegają cofaniu się krwi.

Ruch krwi w sercu i całym obiegu zależny jest od rytmicznego występowania skurczów mięśnia sercowego. Warunkiem niezbędnym dla tego zjawiska jest sprawne działanie układu przewodzącego, który generuje impulsy elektryczne i pobudza kardiomiocyty do kurczenia się. Mimo iż serce stanowi centralną cześć całego układu krwionośnego, nie znajduje się dokładnie w centralnej części klatki piersiowej. Większa część serca leży po stronie lewej, a jedynie 1/3 zajmuje prawą stronę linii pośrodkowej, dzielącej całe ciało na pół.

 

Serce pełni bardzo ważną funkcję, wybija Twój rytm życia.

 

Inne funkcje serca to…

 

Pierwsza myśl jaka przyjdzie Ci do głowy, gdy pomyślisz o funkcjach serca, to będzie pewnie rzecz wynikająca wprost z anatomii. A mianowicie – stałe dostarczanie do krwiobiegu, a więc do całego organizmu i poszczególnych narządów, krwi bogatej w tlen i składniki odżywcze. W takim ujęciu można powiedzieć, że serce to pompa napędowa dla całego ciała.

Nie jest to jednak jedyna rola, jaką pełni serce.

Czy wiesz, że serce posiada własne pole magnetyczne i elektryczne?

Zarówno jedno jak i drugie jest wielokrotnie silniejsze od pola wytwarzanego na przykład przez mózg. Jest także w stanie wytworzyć ogromne pokłady energii. Energia zebrana z całego dnia może napędzić ciężarówkę, która przejedzie nawet 30 km. W przeciągu całego życia może natomiast zapewnić energię potrzebną do pokonania dystansu dzielącego Ziemię i Księżyc. Serce dysponuje też własnym impulsem elektrycznym, dlatego bije nawet po odłączeniu od ciała. Ciekawe jest również to, że traumatyczne przeżycia wywołują chwilowo stan bardzo podobny do zawału. No i od lat łączy się serce z miłością…

Te wszystkie fakty dają wiele do myślenia i nasuwają pytanie – czy naprawdę znamy wszystkie funkcje serca?

 

Naturalny suplement diety Okseen świetnie sprawdzi się w roli przeciwutleniacza. Zneutralizuje krążące już w organizmie wolne rodniki oraz zapobiegnie powstawaniu nowych.

 

Zawał mięśnia sercowego – czy problem dotyczy również i Ciebie?

 

Zawał serca często potocznie nazywany atakiem serca, jest jednym z najczęstszych i najpoważniejszych zaburzeń jego pracy. W rzeczywistości jest to martwica mięśnia sercowego, spowodowana niedokrwieniem, które wystąpić może na skutek nagłego zamknięcia tętnicy wieńcowej. Dotyczy tylko części serca, która przez to naczynie była zwykle zaopatrywana w krew.

Zawał zalicza się do schorzeń psychosomatycznych, czyli takich, które spowodowane są zaburzeniami nie tylko w ciele fizycznym, ale też w sferze psychoemocjonalnej. Wśród czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zawału należy zatem wymienić także lęk, depresję, zaburzenia snu oraz zbyt emocjonalne nastawienie. Są to kwestie, które w nie mniejszym stopniu, niż na przykład ciężka praca fizyczna, mogą wywrzeć negatywny wpływ na pracę serca. Współczesne badania potwierdzają, że zawał zdecydowanie częściej dotyka osoby, które biorą na siebie zbyt wiele obowiązków…

Najlepsza rada, jakiej mogę udzielić Ci już w tym momencie? Zwolnij! Nie narzucaj sobie zbyt szybkiego tempa życia, nie przywiązuj wagi do drobiazgów i częściej się uśmiechaj. Po za tym jeśli chcesz utrzymać wszystkie funkcje serca na wysokim poziomie, możesz skorzystać z poniższych wskazówek 🙂

 

Śmiech pozwala przepompować nawet 20% więcej krwi, dzięki rozluźnieniu ścian naczyń krwionośnych!

 

krem dynamiczny dr nona z minerałami morza martwego

Krem dynamiczny to wielozadaniowy kosmeceutyk. Oprócz cudownych dla skóry właściwości przy stosowaniu zewnętrznym wspomaga wyrównanie pulsu. 

 

10 wskazówek dla zdrowia serca

 

  1. Warzywa i owoce. Dla zdrowia serca powinnaś włączyć do swojej diety 5 porcji świeżych warzywach i owoców. I nie myślę tutaj o ziemniakach, które znajdują się na talerzu bardzo często, tuż obok schabowego. Muszą to być produkty surowe lub ewentualnie gotowane na parze. Tylko w takiej formie zawierają sporo błonnika, witamin i minerałów.
  2. Antyutleniacze. W przypadku serca stres oksydacyjny najczęściej wyraża się poprzez utlenianie lipoprotein, które z kolei mogą być bezpośrednią przyczyną miażdżycy i innych chorób serca. Dlatego dieta bogata w przeciwutleniacze stanowi cenne narzędzie profilaktyczne. Antyutleniacze przeciwdziałają wolnym rodnikom, które niszczą błony i organelle komórkowe.
  3. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Większą część nasyconych kwasów tłuszczowych oraz wszelkie tłuszcze trans zastąp wielonienasyconymi. Badania naukowe potwierdzają bardzo pozytywny wpływ tych tłuszczy na zdrowie serca. Ich działanie to między innymi poprawa stężenia cholesterolu we krwi oraz zmniejszenie zapotrzebowania na insulinę. Dzięki takim właściwościom zapobiegają zawałom serca i udarom. Prym wśród tych tłuszczy wiedzie omega-3.
  4. Aktywność fizyczna. Serce uwielbia ruch, im lepiej jest wytrenowane tym lepiej i sprawniej pracuje. Szczególnie korzystny dla serca jest wysiłek o niskiej intensywności i dłuższym okresie trwania. Polecam Ci zatem szczególnie spacery, jazdę na rowerze i pływanie.
  5. Zapobieganie stresom dnia codziennego. Jednym z ważniejszych filarów radzenia sobie ze stresem mogą stać się Twoi najbliżsi, dlatego spędzaj z nimi jak najwięcej czasu. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne poleca terapię psychosocjalną jako jedną z lepszych form zapobiegania stresowi i chorobom serca jednocześnie.
  6. Czyste powietrze. Jak najczęściej przebywaj na świeżym powietrzu, z daleka od spalin samochodowych oraz dymu tytoniowego. Dym papierosowy to substancja silnie toksyczna, która uszkadza naczynia krwionośne i krwinki. Wielkomiejski smog przyczynia się z kolei do powstawania stanów zapalnych w układzie sercowo-naczyniowym. By uniknąć tak negatywynych skutków wyjeżdżaj w weekendy za miasto, na wieś lub do lasu.
  7. Ogranicz smażenie. Głównie z uwagi na tłuszcze, które pod wpływem temepratury zmieniają swoją konfigurację z dobroczynnej na zupełnie niezdrową. Jeśli na prawdę musisz, użyj do smażenia tłuszczów zwierzęcych, bo te posiadają sporo kwasów nasyconych i zdecydowanie wyższą temperaturę dymienia. Osobiście polecam Ci jednak zamianę smażenia na dotowanie na parze, duszenie i pieczenie.
  8. Sen i regeneracja. Optymalny czas snu sprzyjający utrzymaniu zdrowego serca wynosi około 8 godzin. Ta wartość może jednak zmieniać się na różnych etapach życia. Z pewnością jednak nie można przekraczać dolnej granicy – 5-6 godzin, poniżej której wzrasta ryzyko choroby wieńcowej, zawału, nadciśnienia i zwiększenia aktywności układu współczulnego.
  9. Odpowiedni poziom tkanki tłuszczowej. Nadwaga lub otyłość zdecydowanie nie sprzyjają Twojemu zdrowiu. Utrata choćby 5% całkowitej masy ciała znacząco zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby serca. Oprócz tego wyklucza cały zespół metaboliczny: nadciśnienie, cukrzycę i zaburzenia równowagi cholesterolu.
  10. Naturalne wzmacnianie serca. Wśród składników roślinnych wymienić można sporo niezywkłe wartościowych dla serca substancji. Między innymi jest to resweratrol znajdujący się w czerwonych winogronach, który wykazuje działanie ochronne względem naczyń krwionośnych. Inne substancje to fitosterole blokujące wchłanianie cholesterolu w jelitach i lecytyna nasilająca jego wydalanie.

 

gonseen herbata dr nona

Herbata Gonseen to prawdziwy eliksir zdrowia dla serca. Ten produkt polecany jest szczególnie osobom po zawale, lub znajdującym się w grupie szczególnego ryzyka. 

 

Główną miarą pracy serca jest tętno. U zdrowej, młodej osoby prawidłowa ilość uderzeń serca na minutę w trakcie spoczynku mieści się w przedziale od 60 do 70. Tętno maleje jednak u osób wysportowanych i jest to jak najbardziej fizjologiczne zjawisko. Osoby aktywne fizycznie po prostu lepiej wykorzystują możliwości swojego organizmu. Rekord niskiego tętna wynosi 12 uderzeń na minutę i należy oczywiście do zawodowego sportowca. Tobie mogę polecić jednak trening o charakterze rekreacyjnym 🙂

 

Pamiętaj, że zdrowy duch najlepiej czuje się w zdrowym ciele!

 


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.