5 sposobów na poprawę zdrowia naczyń krwionośnych

  • Post category:Blog

Choroby naczyń krwionośnych należą do najczęstszych przyczyn hospitalizacji i zgonów na całym świecie. Dotyczą układu krążenia i oddziałują na pracę serca. Sprawdź, które schorzenia mogą być szczególnie groźne i dowiedz się, jak im zapobiegać. 

Miażdżyca, żylaki, hemoroidy – to choroby, które są wynikiem zaburzeń w obrębie układu krwionośnego. Jak pokazują badania, zapadają na nie coraz to młodsze osoby. W dużej mierze jest to związane ze stylem życia. Brak ruchu, nieprawidłowa dieta, stres – wszystkie te czynniki przyczyniają się do pogorszenia stanu całego organizmu,  w tym również układu krwionośnego. Można im jednak zapobiegać oraz złagodzić uciążliwe dolegliwości. 

Układ krwionośny – budowa

Jednym z najbardziej skomplikowanych układów w ciele człowieka jest układ sercowo- naczyniowy. Oprócz serca składa się również z licznych naczyń krwionośnych – żył, tętnic i naczyń włosowatych, które transportują krew z serca i z powrotem. Od ich kondycji zależy więc odżywienie tkanek czy prawidłowe ciśnienie krwi. Zaburzenia związane z przepływem żylnym mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

Najczęstsze schorzenia naczyń krwionośnych

Schorzenia naczyń krwionośnych to grupa chorób, które wpływają na funkcjonowanie tętnic, żył i naczyń włosowatych. Naczynia krwionośne są niezbędne do dostarczania krwi i tlenu do tkanek i narządów w całym ciele, a ich uszkodzenie lub nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do poważnych powikłań. Do najczęstszych chorób należą:

  • choroba wieńcowa – jest spowodowana zwężeniem lub zablokowaniem tętnic wieńcowych, co prowadzi do ograniczenia przepływu krwi do serca;
  • miażdżyca –  to choroba, w której wewnętrzna warstwa naczyń krwionośnych pokrywa się blaszkami miażdżycowymi, co prowadzi do zwężenia światła naczynia i utrudnia przepływ krwi;
  • nadciśnienie tętnicze – zbyt wysokie ciśnienie krwi w tętnicach zwiększa ryzyko chorób serca i naczyń krwionośnych;
  • zakrzepica – krew tworzy skrzepy wewnątrz naczyń krwionośnych, co może prowadzić do zablokowania przepływu krwi, a tym samym chorób serca i udarów. 

5 sposobów na poprawę kondycji naczyń krwionośnych

Jeśli cierpisz na schorzenia serca, żylaki czy hemoroidy, najlepszym sposobem na poprawę zdrowia układu krwionośnego jest radykalna zmiana stylu życia. Oto 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym poczujesz się lepiej i zmniejszysz dokuczliwe objawy.

  1. Aktywność fizyczna – systematyczny wysiłek fizyczny jak na przykład jogging, jazda na rowerze, spacery poprawia krążenie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne, specjaliści zalecają ok. 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo dla poprawy krążenia krwi i utrzymania prawidłowego rytmu serca;
  2. Zdrowa dieta – urozmaicony jadłospis bogaty w warzywa, owoce, chude mięso i ryby, pełnoziarniste pieczywo, a także nasiona i orzechy przyczynia się do utrzymania zdrowych naczyń krwionośnych, należy unikać żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej tłuszcze trans, duże ilości cukru czy soli, które podnoszą ciśnienie krwi, oraz tworzą niebezpieczne złogi na ścianach naczyń krwionośnych;
  3.  Utrzymanie prawidłowej wagi – otyłość i nadwaga to bezpośrednie przyczyny powstawania żylaków, hemoroidów oraz problemów z sercem, utrata wagi sprzyja poprawie kondycji całego ciała, w tym serca i naczyń krwionośnych;
  4. Unikanie używek – nie od dziś wiadomo, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko chorób serca, aby utrzymać dobrą kondycję ciała i zdrowie zaleca się całkowitą rezygnację z używek takich jak tytoń czy alkohol;
  5. Suplementacja – przyjmowanie naturalnych suplementów może przyczynić się do poprawy pracy serca i całego układu krwionośnego, warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów, oparte na naturalnych wyciągach ziołowych i mineralnych.
Goldseen wspiera pracę układu sercowo-naczyniowego

Leczenie schorzeń naczyń krwionośnych może obejmować zmiany stylu życia, takie jak dieta i aktywność fizyczna, a także leki i interwencje chirurgiczne np. angioplastyka czy bypass. Ważne jest również regularne monitorowanie stanu zdrowia i przestrzeganie zaleceń lekarza w celu zapobiegania powikłaniom i poprawy jakości życia.


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.