Jak zbudować pewność siebie, czyli o dobrej relacji ze sobą samą

pewność siebie

Prawdziwa pewność siebie pochodzi z Twojego wnętrza.

Pewność siebie można potraktować jako dar, zarezerwowany dla wybranych lub jako umiejętność, której każdy może się nauczyć. Zdecydowanie bliższa jest mi druga wersja. Uważam, że pewność siebie to kompetencja, która rodzi się w nas, a następnie zostaje wzmacniana (lub też osłabiana) przed nassamych lub środowisko zewnętrze.Ogromny wpływ na jej budowanie tudzież studzenie mają nasi rodzice. To, w jaki sposób się rozwija zależy od życiowych lekcji, jakie zostaną postawione na naszej drodze. Przede wszystkim to jednak my decydujemy o tym, czy wzrastamy i stajemy się pewniejsze siebie czy też kurczymy się i chowamy we własnym pancerzu przed resztą świata. Obyś tylko podjęła dobrą decyzję 🙂

 

6 rzeczy, które pomogą Ci zbudować pewność siebie

 

Nie ważne, na jakim etapie życia osobistego czy zawodowego obecnie się znajdujesz. Pracę nad pewnością siebie możesz zacząć w dowolnym momencie. Nigdy nie jest za późno na rozwój osobisty i inwestycje w siebie. Nie ma chyba ważniejszego obszaru, w który trzeba i warto inwestować.

Dowiedz się zatem, od czego zacząć pracę nas sobą, następnie zbuduj niezachwianą pewność siebie i korzystaj z życia pełnymi garściami.

 

1. Wzmacniaj swoje pozytywne cechy

Naucz się myśleć o pozytywach. Zamiast skupiać się na tym, czego nie potrafisz lub czego nie posiadasz, pomyśl o tym, co dobrego masz i co w sobie lubisz. Na pewno uda Ci się znaleźć przynajmniej kilka dobrych cech, dotyczących charakteru i wyglądu. Koniecznie je zapisz! Chwalenie siebie lub przyjmowanie pochwał, przychodzi nam zdecydowanie trudniej aniżeli zauważanie swoich wad. Dlatego tak łatwo popadamy w ograniczające nas kompleksy. Szybko zapomnisz, że jeszcze wczoraj podobał Ci się Twój brzuch i z pewnością wmówisz sobie, że umiejętność dobrej organizacji życia rodzinnego, którą posiadasz, jest niczym ważnym. Prawda?

Powtarzaj więc wypisane w punktach pozytywy każdego dnia jak mantrę. Możesz odpuścić dopiero wtedy, gdy sama w nie na prawdę uwierzysz i poczujesz je w sobie. Nie bój się też mówić o nich innym. Im więcej uwagi poświęcisz swoim dobrym stronom, tym lepiej i pewniej poczujesz się sama ze sobą.

Spróbuj każdego dnia poświęcić kilka minut na sprządzenie listy wdzięczności. Zapisz jak najwięcej punktów: „dziękuję za to, że…” Bądź w tym szczera. Pisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy – napisz o swoich cechach charakteru i wyglądu, o swoich umiejętnościach, rzeczach, które posiadasz, pięknie otaczającego Cię świata.

Za co chcesz podziękować właśnie teraz?

 

2. Pokochaj siebie

Samoakceptacja jest kluczem do osiągnięcia pewności siebie. Jeśli nie będziesz w stanie  pogodzić się ze wszystkimi swoimi cechami, to na pewno nie będziesz też w stanie zrobić kolejnego kroku w budowaniu pewności siebie. Gdy zaś pokochasz siebie, poczujesz spokój, bo większość Twoich wątpliwości co do własnej osoby zniknie. Osiągniesz stan harmonii wewnętrznej, która na zewnątrz będzie przejawiać się w pewności siebie. Ponadto, pozostając w dobrej relacji ze samą sobą, będziesz lepiej czuła się w kontakcie z drugim człowiekiem.

To również pozwoli Ci wystartować na nowo. Gdy oczyścisz się z zarzutów, jakie do tej pory sama sobie stawiałaś, staniesz się jak czysta biała karta, na której możesz zapisać cokolwiek zechcesz. I tym razem pomyśl o umiejętnościach oraz cechach, które chcesz rozwinąć oraz poprawić.

Miłość do samej siebie odpowiada za kształt całego Twojego życia. Może jeszcze o tym nie wiesz, ale sukcesy zawodowe, pieniądze, okoliczności, w jakich się znajdujesz, są zależne od tego, jak traktujesz samą siebie i jak pozwalasz się traktować.

 

Pokochaj siebie, a otworzysz się na nieograniczone dobrgo tego śwata

 

3. Stań się świadoma i uważna

Świadomość i uważność to dwie cechy, które chrakteryzują osoby z wysoką pewnością siebie. Obie są z kolei fundamentami postawy „być tu i teraz”, która oznacza brak rozpamiętywania przeszłości oraz gdybania o przyszłości. Takie paplanie o tym, co było lub co może się wydarzyć, hamuje Twój rozwój. Im więcej zastanawiasz się nad możliwymi skutkami jakiegoś wydarzenia, tym więcej pojawia się w Twojej głowie wątpliwości. Za to, gdy skupisz się na chwili obecnej będzie Ci zdecydowanie łatwiej.

 

Życie jest zaskakującą proste, gdy sami przestajemy je komplikować.

 

Dodatkowo stając się uważną, uwolnisz swoją kobiecą intuicję. Nie boj się jej zaufać. Możesz być pewna, że ona zawsze podpowie Ci najlepsze dla Ciebie rozwiązania.

Ćwicz uważność poprzez skupianie się na wykonywanej czynności. W czasie mycia naczyń nie odpływaj myślami, a poczuj wodę, posłuchaj jej dźwięków, poczuj swoje dłonie, poczuj wszystkie tekstury. Spróbujesz?

 

pewnośc siebie
Zaprojektowane przez Freepik

 

4. Ćwicz pewność siebie

Możesz ćwiczyć przed lustrem: przemówienia, chód, gest przywitania. Koniecznie uśmiechaj się wtedy do siebie samej – wewnętrznie również. Wykonuj swobodne ruchy, poruszaj się naturalnie. Wskocz w ulubione ubrania lub rozbierz się do bielizny albo… naga. Załóż szpilki, jeśli chcesz poczuć się bardziej seksi. Poczuj się swobodnie w towarzystwie swojego odbicia i porzuć wszelkie skrępowanie. Na początek to będzie dużo krok.

W trakcie takiego ćwiczenia zaobserwuj, co mówi Twoje ciało. Niech przyjmowana przez Ciebie postawa przemawia za tym, że pewność siebie masz w małym paluszku. Pozycja, w jakiej siedzisz lub stoisz, powinna być otwarta. Nie krzyżuj zatem rąk czy nóg, poćwicz inne warianty.

 

5. Nabierz dystansu

Nie rezygnuj ze swoich celów w obawie, że zostaniesz negatywnie oceniona. Strach przed ludzką opinią jest paraliżujący i zamyka nam drogę działania. Nabierz więc dystansu zarówno do siebie jak i swojego otoczenia. Wyrzuć z głowy obawy przed negatywną oceną i przełam się. Nie uprzedzaj faktów. Nie zakładaj z góry, że to co robisz na pewno nikomu się nie spodoba.

Nie poddawaj się też w przedbiegach z obawy przed tym, że coś może się nie udać. Nawet jeśli upadniesz, to potem możesz podnieść się silniejsza i bogatsza w nowe doświadczenia. Siła charakteru i pewność siebie w trakcie takich sytuacji bardzo się wzmacniają, a Ty zdobywasz kolejne cenne lekcje życiowe. Dzięki tym naukom, staniesz się nie tylko pewniejsza siebie, ale też zdobędziesz kolejne umiejętności, które zaowocują w przyszłości.

 

6. Zrzuć wszystkie maski

W życiu bardzo trudno jest być sobą, mamy założone maski odpowiednie do sytuacji. Próbujemy wywrzeć pozytywne wrażenie udając kogoś, kim nie jesteśmy. Najlepsze, co możesz dać światu i sobie, to po prostu być sobą. Jesteś jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Nie ma potrzeby byś wczuwała się w jakąkolwiek rolę, bo ona na pewno już jest przez kogoś zajęta.

 

Będąc sobą nie masz konkurencji.

 

Pisz samodzielnie scenarusz swojego życia, nie pozwól, by wciąż pisał go za Ciebie ktoś inny.

 

Moja pewność siebie rozwinęła się najbardziej w pracy, którą kocham i obecnie wykonuję. Daje mi ona nieograniczoną swobodę działań i pełen spokój. Niemal każdego dnia poznaję nowe osoby i rozwijam swoje umiejętności. 

 

Powodzenia!

 


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.

 

Ten post ma 7 komentarzy

 1. krystynabozenna

  Wiele ludzi ma z tym problem, ale jak widać jest na to rada 🙂

 2. Mynio.pl

  Prawda. To ważne i bardzo potrzebne kroki do budowania wiedzy o sobie. Ja jestem w połowie drogi.

 3. Ja Zwykła Matkaa

  Dystant to chyba klucz do wszystkiego. U mnie jeszcze wiek zrobił swoje. Czym jestem starsza tym pewniejsza siebie. Bo jak nie teraz to kiedy?

 4. Joanna Postupalska-Bożek

  Świetne

 5. Klaudia Jaroszewska

  po przeczytaniu zauważyłam, że od jakiegoś czasu właśnie tak robię i jestem szczęśliwsza 🙂

 6. Weronika

  Wow, to było właśnie to, czego było mi trzeba! Dziękuję 🙂

 7. Wojtek| Bielecki.es

  Trening, trening i jeszcze raz trening, bez niego cała wiedza teoretyczna w tej materii praktycznie traci sens. To mój najważniejszy wniosek z blisko 10-letniego doświadczenia jako nauczyciel. 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.