Jak skutecznie dbać o swoje granice

 Dbanie o swoje dobre samopoczucie często wiąże się ze stanowczością i asertywnością. Jeśli więc czujesz, że życie wymknęło się spod kontroli, wszyscy wokół wymagają od Ciebie coraz więcej, a Ty nie jesteś w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, czujesz narastającą frustrację i  gniew , jest to wyraźny sygnał, że twoje granice zostały mocno naruszone. Jednak nie chodzi o to, aby obwiniać innych o swoje kiepskie samopoczucie. To my decydujemy o tym na ile pozwolimy innym.  Jeśli nie wiesz w jaki sposób to zrobić-zapraszam do lektury.

 

NIE BÓJ SIĘ WYRAŻAĆ SWOJEGO ZDANIA

Jak często myślisz, że to nie jest dobry pomysł, aby się odezwać w jakiejś sprawie? Wolisz przemilczeć, albo czekać, aż ktoś inny podejmie decyzję? Najlepszym barometrem w takiej sytuacji będą twoje własne uczucia. Jeśli czujesz złość, masz poczucie niesprawiedliwości, czujesz się zepchnięta na drugi plan- to świadczy o tym, że nie zadbałaś o swoje granice. Bardzo często boimy się odezwać, gdy martwimy się, co pomyślą o nas inni. W naszej kulturze dbanie o siebie często jest kojarzone z egoizmem, a jest to łatka, która przywołuje negatywne skojarzenia. Tymczasem dbanie o siebie nie oznacza, że nie uwzględniamy potrzeb innych. Wręcz odwrotnie- tylko zdrowa relacja z samym sobą tworzy zdrowe relacje z innymi ludźmi. Wyrażanie swojego zdania sprawia, że inni ludzie widzą w nas partnera do dyskusji, a nie osobę, która, woli oddać pole innym.

kwartet soli dr nona

Sole do kąpieli Kwartet Soli pomagają w relaksie i uwolnieniu trudnych emocji

 

NAUCZ SIĘ ODMAWIAĆ

Jeśli wiesz, że nie masz ochoty czegoś zrobić, nie dasz rady- zawsze możesz odmówić. Świat nie przestanie istnieć, gdy Ty masz gorszy dzień, rozłożyła Cię choroba lub zwyczajnie- nie jest to spójne z twoimi wartościami. Odmawiając, chronisz także poczucie wartości i stajesz się bardziej odporna na manipulację.

 

NIE PODEJMUJ POCHOPNYCH DECYZJI

Podejmowanie decyzji w pośpiechu lub pod naciskiem innych może okazać się dla Ciebie niekorzystne. Jeśli nie jesteś pewna, czego potrzebujesz-daj sobie czas. Nie daj sobie wmówić, że decyzję należy podjąć natychmiastowo. Masz prawo najpierw zapytać siebie w ciszy i spokoju jak się czujesz, czy jest to dla Ciebie ważne i czy jest to coś, czego naprawdę chcesz.

masło shea dr nona

Masło Shea nadaje się idealnie do relaksacyjnych masaży

Dbanie o własne granice jest równoznaczne z naszym poczuciem wartości. Jeśli nie potrafimy stanąć za sobą, obronić swoich racji, z czasem poczujemy się mało ważni, niewidzialni dla świata. Nasze emocje są najlepszym sprawdzianem, na ile szanujemy sami siebie. Gdy często odczuwamy lęk, strach, złość- to sygnał od naszego ciała, że nasze granice zostały naruszone. Tylko od nas samych zależy, w jaki sposób staniemy na straży swoich wartości.

Uściski!


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy