Od dawna lebiodka pospolita (Origanum vulgare), czyli znane wszystkim oregano uznawana jest za roślinę o wyjątkowych właściwościach leczniczych, cenioną w medycynie ludowej na całym świecie. Dzięki rosnącej popularności naturalnych metod leczenia, lebiodka pospolita znów zyskuje na znaczeniu jako bezpieczne i skuteczne zioło wspomagające zdrowie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści dla zdrowia przynosi jej stosowanie.
Lebiodka pospolita – co to za roślina?
Lebiodka pospolita, znana również jako dziki majeranek, to aromatyczne ziele od wieków obecne w europejskich ogrodach i na łąkach. Charakterystyczne purpurowe kwiatostany i intensywny zapach to jej znaki rozpoznawcze. Od starożytności była wykorzystywana przez Greków, Rzymian, a także później w średniowieczu – głównie przez mnichów, jako ceniony składnik wielu eliksirów i preparatów. Lebiodka pospolita posiada właściwości lecznicze, o czym doskonale wiedzieli nasi przodkowie.
Ziele lebiodki – właściwości lecznicze
Oregano to przede wszystkim bogactwo składników aktywnych, takich jak tymol i karwakrol, które mają silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Badania potwierdzają, że olejki eteryczne wydobywane z ziela lebiodki mogą efektywnie wspierać leczenie infekcji dróg oddechowych, problemów trawiennych, a nawet stanów zapalnych skóry. Lebiodka wspiera produkcję soku żołądkowego, a także żółci i śliny. Działa wspomagająco w nieżycie żołądka, dróg żółciowych czy wątroby. Jest niezastąpiona w czasie przeziębienia, czy podczas sezonu grypowego – pomaga szybko i skutecznie uporać się z infekcją. Oregano wpływa też na obniżenie ciśnienia, a także obniża poziom cukru we krwi.
Oregano – praktyczne zastosowanie
Ziele lebiodki oprócz właściwości leczniczych ma również szerokie zastosowanie w domowych warunkach. Napar z lebiodki to prosty sposób, by cieszyć się jej dobrodziejstwem. Dodatkowo używana jako przyprawa, nie tylko wzbogaca smak potraw, ale też wspomaga trawienie. Dla miłośników roślin może stać się ciekawym elementem dekoracyjnym domowego zielnika.
Lebiodka pospolita – korzyści zdrowotne
Regularne stosowanie lebiodki pospolitej może przynieść wiele korzyści zdrowotnych: od wzmocnienia układu immunologicznego, przez łagodzenie stanów zapalnych, aż po wsparcie w procesie trawienia. Włączenie ziela lebiodki do swojej diety przynosi poprawę ogólnego samopoczucia i mniejszą podatność na sezonowe dolegliwości. Chociaż oregano ma szerokie zastosowanie, istnieją sytuacje, kiedy należy zachować ostrożność. Przeciwwskazania dotyczą głównie kobiet w ciąży i osób z chorobami wątroby. Ponadto, przed włączeniem lebiodki do kuracji warto skonsultować się z lekarzem, aby uniknąć niepożądanych interakcji z przyjmowanymi lekami.
Jak przyjmować lebiodkę?
Oregano można przyjmować w formie olejku, tabletek, czy naparu. Aby wzmocnić działanie tego zioła, można sięgnąć po herbaty z dodatkiem innych składników, takie jak np. Gonseen. Ciepły napar warto przyjmować na czczo, co oczyści organizm ze złogów i doda energii na cały dzień. Dla osób, które nie przepadają za mocnymi aromatami, zaleca się przyjmowanie lebiodki w tabletkach, bądź kapsułkach.
Podsumowanie
Lebiodka pospolita jest nie tylko cennym dodatkiem do potraw, ale przede wszystkim naturalnym sposobem na poprawę zdrowia i urody. Stosowanie oregano w formie olejku, kropli, czy naparu sprawdzi się zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, by korzystać z darów natury w sposób świadomy i bezpieczny. Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz stosować oregano – skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.