Rytm dobowy – dlaczego warto żyć z nim w zgodzie?

  • Post category:Blog

Rytm dobowy wpływa na jakość życia. Żyjąc w zgodzie z nim możemy wyregulować pracę organizmu, a co za tym idzie znacznie poprawić samopoczucia i kondycję. Sprawdź, co jeszcze warto o nim wiedzieć.

Ludzki organizm funkcjonuje wedle określonego rytmu. Rytm dobowy jest ściśle powiązany z cyklem Ziemi, a tym samym wyznaczonym przez jej ruch cyklem światła i ciemności. Nasz organizm reaguje na te zmiany w określony sposób.

Rytm dobowy człowieka

Nie tylko człowiek, ale także zwierzęta i rośliny podlegają rytmowi dobowemu. To właśnie od niego zależą określone pory aktywności i spoczynku. Zegar biologiczny człowieka nadaje codziennemu życiu swoisty rytm. Żyjąc zgodnie z nim, zapewniamy sobie zdrowsze i dłuższe życie. Układ nerwowy jest odpowiedzialny za wszystkie zmiany fizyczne i psychiczne, które mają miejsce w poszczególnych porach dnia i nocy. Stymuluje temperaturę ciała, wydzielanie odpowiednich hormonów, czy skoki lub spadki ciśnienia.

Nasz naturalny zegar biologiczny podpowiada nam, kiedy należy udać się na spoczynek, co jest związane z mniejszą ilością światła. W tym czasie większość funkcji życiowych spowalnia, a organizm przestawia się regenerację i odpoczynek. W tym czasie wytwarzany jest hormon o nazwie melatonina, która umożliwia spokojny i regenerujący sen. Rano, gdy ilość światła wzrasta, melatonina przestaje być produkowana. Organizm wchodzi w stan aktywności umysłowej i fizycznej. To czas, gdy najlepiej przyswajamy informacje, a jakość trawienia jest najwyższa. Zaburzenia rytmu dobowego sprawiają, że odczuwamy nadmierne zmęczenie, brak koncentracji, mogą pojawiać się także problemy ze snem.

Przyczyny zaburzeń naturalnego rytmu człowieka

Nasz naturalny rytm dobowy może ulec rozregulowaniu pod wpływem czynników zewnętrznych. Mowa tu przede wszystkim o sztucznym oświetleniu, czy korzystaniu z urządzeń emitujących niebieskie światło (telewizory, smartfony, komputery). Ponadto praca zmianowa lub trwająca do późnych godzin wieczornych, częste zmiany strefy czasowej również nie pomagają w ustaleniu jednego spójnego rytmu. Oczywiście, każdy człowiek jest inny i jego rytm może przebiegać w nieco inny sposób. Prawdziwy problem pojawia się, gdy nasz sen nie przynosi tak ważnego odpoczynku, a w ciągu dnia mamy problem, by normalnie funkcjonować.

Halo Yamseen najlepiej przyjmować tuż przed snem

Jak wspierać naturalny zegar biologiczny?

Przy zaburzeniach rytmu dobowego bardzo często skuteczne jest wprowadzenie zmian w codziennym życiu. W skrajnych przypadkach może być potrzebna specjalna terapia np. fototerapia, zmiana charakteru lub stanowiska pracy. Na szczęście, w dużym stopniu to my sami możemy zadbać o wyższą jakość naszego życia i wyregulować swój zegar biologiczny. W jaki sposób to zrobić?

  • wyznacz sobie określona porę snu i wstawania;
  • przed snem unikaj zbędnego światła pochodzącego z urządzeń elektronicznych;
  • zamontuj w sypialni ciemne zasłony lub rolety;
  • wywietrz dokładnie przed snem swoją sypialnię;
  • ustal konkretne godziny posiłków;
  • unikaj wzmożonej aktywności fizycznej w godzinach wieczornych;
  • stosuj suplementy diety, które regulują pracę poszczególnych układów w określonych porach (np. Faza 9 na prawidłową pracę układu hormonalnego, lub Yamseen przed snem zapobiega nocnym skokom ciśnienia).
Halo Faza 9 normalizuje pracę układu hormonalnego

Każdy z nas posiada swój własny zegar biologiczny. Zaburzenia w jego funkcjonowaniu mogą odbić się na naszym zdrowiu. Pilnowanie rytmu dobowego oraz odpowiednich pór aktywności i spoczynku sprawia, że nasz organizm pracuje ze szwajcarską precyzją, a wszystkie czynności życiowe działają bez zarzutu. Jeśli masz problem, by ustalić swój własny rytm – napisz do mnie, pomogę Ci dobrać odpowiednie suplementy wspierające ten proces.


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.