6 prostych kroków, aby podnieść swoją samoocenę

To jak widzimy siebie, jak oceniamy innych ludzi i świat, mówi wiele o naszej samoocenie. Nasza rzeczywistość jest obiciem naszych myśli, uczuć i przekonań. Kiedy łatwo oceniamy i krytykujemy postępowanie innych osób, w rzeczywistości świadczy to o tym, że w ten sam sposób traktujemy siebie. Niska samoocena może być spowodowana negatywnymi doświadczeniami, nadmierną krytyką ze strony bliskich. Jednak pamiętaj, że teraz jako dorosła osoba, możesz to zmienić i świadomie podjąć decyzję o tym w jaki sposób chcesz się czuć! To prostsze niż myślisz i wystarczy 6 prostych kroków, aby poczuć się dobrze w swoim ciele.

PRAKTYKUJ WDZIĘCZNOŚĆ

Praktyka wdzięczności jest łatwa i prosta, a korzyści odkryjesz już pierwszego dnia. Zazwyczaj skupiamy się na tym czego na brakuje, co chcielibyśmy mieć i tym wypełniamy nasz cały świat. W ten sposób żyjemy w poczuciu niedostatku i braku, wciąż dokładając kolejne puzzle naszych oczekiwań. Tymczasem obfitość czeka na nas na każdym kroku i wcale nie chodzi o zasobność portfela, czy ilość zer na koncie. Wdzięczność wyrażona każdego dnia za to co już mamy, sprawia, że przestajemy wciąż myśleć o tym, czego jeszcze nie mamy. Rozpocznij dzień od zapisania w zeszycie 10 rzeczy, za które jesteś dzisiaj wdzięczny. To nie musi być nic wielkiego. Jeśli cieszysz się, że świeci słońce i zapowiada się piękny dzień- zapisz to. Jeśli cieszysz się na myśl o kubku ciepłej kawy- zapisz to. Podziękuj za zdrowie, rodzinę, dach nad głową. To wystarczająco dużo powodów, by cieszyć się sobą i życiem! 🙂

 

NIE OCENIAJ

Ocenianie innych, tego co robią i mówią przychodzi nam z łatwością. W ten sam sposób traktujemy siebie oceniając to co zrobiliśmy, lub czego nie zrobiliśmy. Ciągle analizujemy swoje zachowania, kwalifikując czy były dobre lub złe. Ta ciągła kalkulacja sprawia, że nigdy nie jesteśmy w pełni zadowoleni z siebie i otoczenia. Tymczasem wszystkie doświadczenia są nam potrzebne, wciąż uczymy się, popełniamy błędy, aby w końcu zrozumieć, co nam służy, a co nie. Jeśli przestajesz wciąż oceniać wszystko i wszystkich dajesz życiu płynąć jego własnym torem, a rzeczywistość wokół ciebie układa się, przynosząc kolejne powody do wdzięczności.

 

ZAAKCEPTUJ

Wszystko ma swój odpowiedni czas i miejsce. Jeśli cały czas jesteś w bojowym nastawieniu do całego świata, obwiniasz innych o swoje nieszczęścia, to tak jakbyś oddawał na złotej tacy swoje życie komuś innemu. Ty jesteś odpowiedzialny za swoje uczucia, za złość i irytację. Jeśli zaakceptujesz to, że wszystko ma swój sens i nic nie dzieje się bez powodu, odkryjesz, że możesz stać się twórcą swojej rzeczywistości i zmienić swoje życie. Godząc się na to, co jest, przyjmujesz z pełną miłością również siebie.

 

NAPISZ LIST

Powracanie myślami do stresujących sytuacji, jest nie tylko bolesne, ale sprawia, że wciąż przeżywamy wszystkie emocje od nowa. To tak, jakby w kółko oglądać ten sam film. Prostym i skutecznym sposobem, często wykorzystywanym przez terapeutów, jest napisanie listu. Możesz napisać list do konkretnej osoby, albo do siebie. W liście opisz całą sytuację, pozwól sobie na wszystkie emocje, napisz jak się czułeś. Wyrzuć z siebie wszystko to, do czego nieustanie powracasz w myślach. Gotowy list możesz spalić, albo zrobić z niego łódkę i wrzucić do rzeki- w ten sposób definitywnie pożegnasz się z tym, co było, tworząc przestrzeń na nowe, pozytywne doświadczenia w swoim życiu.

DBAJ O CIAŁO

Ciało to nasza świątynia. Dbanie o siebie nie oznacza wcale stosowania najdroższych kosmetyków czy perfum. To zwracanie uwagi na jego potrzeby i sygnały, jakie nam wysyła. To dawanie uwagi sobie wtedy, gdy jest to potrzebne. To odpoczywanie, gdy jesteśmy zmęczeni, jedzenie wtedy, gdy czujemy się głodni, dbanie o odpowiednią ilość snu, zbilansowane posiłki i nawodnienie naszego ciała. Pozwalanie sobie na relaks, ale także ruch na świeżym powietrzu. Jeśli zaczniesz zwracać uwagę na to, co podpowiada Ci ciało i szanować jego możliwości, lepiej poznasz siebie, odkryjesz, że to co kiedyś uważałeś za słabość jest w istocie naturalnym procesem, a podążanie za swoimi potrzebami to początek pięknej relacji ze swoim ciałem.

BĄDŹ W KONTAKCIE Z NATURĄ

Przebywanie na łonie natury potrafi zdziałać cuda. Będąc świadkiem życia, jakie nieprzerwanie toczy się tuż obok nas, zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystko kręci się wokół nas i naszego życia. Szum płynącej rzeki, śpiew ptaków, obserwowanie chmur płynących po niebie daje poczucie, że jesteśmy połączeni. Jeśli tylko masz okazję i możliwość- wyjdź na spacer, dotknij bosą stopą trawy, zaobserwuj jakie emocje pojawiają się w tobie. Kontakt z naturą pomaga uwolnić negatywne emocje, przynosi harmonię i spokój. Kontakt z naturą jest niczym kojący balsam dla duszy.


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy