Fenomen Morza Martwego – na czym polega?

  • Post category:Blog

Morze Martwe to tak naprawdę bezodpływowe jezioro mieszczące się na pograniczu trzech krajów – Izraela, Jordanii i Palestyny. Nazwa jeziora sugeruje, że nie ma w nim życia, jednak odkryto w nim prymitywne formy takie jak bakterie i grzyby. Poznaj bliżej niesamowite właściwości lecznicze Morza Martwego.

Morze Martwe charakteryzuje się bardzo wysokim zasoleniem. To właśnie obecna w wodzie sól i jej wysokie stężenie sprawia, że wody jeziora mają właściwości lecznicze. Badania prowadzone m.in. przez zespół badawczy z Kliniki Lenon z Izraela, potwierdził, że żyjące w jeziorze bakterie to jedne z  najstarszych form życia na ziemi. Dlatego nazwano je archebakteriami. Dr Nona Kuchina postanowiła wykorzystać właściwości soli z Morza Martwego oraz archebakterie do tworzenia kosmetyków i preparatów o wielokierunkowym działaniu na organizm. W ten sposób powstała marka Dr Nona, której preparaty znane są na całym świecie.

Morze Martwe – podstawowe wiadomości

Morze Martwe to najniżej położone jezioro na świecie. Jego depresja wynosi 400 m poniżej poziomu morza. Charakteryzuje się bardzo wysokim zasoleniem, które wynosi 260 g na 1 l wody. Ze względu na panujący klimat i wysokie temperatury, a także ciągłą ekspozycję słoneczną, jezioro podlega ciągłemu procesowi parowania. Szacuje się, że w ciągu roku poziom morza obniża się nawet o metr. Proces parowania dodatkowo zwiększa jego zasolenie. Co ciekawe, Morze Martwe nie jest wcale najbardziej zasolonym zbiornikiem na świecie. Jeziora o jeszcze wyższym stopniu zasolenia znajdują się między innymi w Kanadzie i na Antarktydzie. Woda w jeziorze ma bardzo wysoką gęstość, dlatego bez problemu dorosły człowiek może się na niej unosić. Dookoła Morza zaobserwować można cały czas rosnące wysady solne. Sprawia to, że jest wyjątkową atrakcją wizualną, szczególnie dla przybywających w ten region turystów.

morze martwe
Pokłady soli w Morzu Martwym

Morze Martwe – sól i właściwości lecznicze

Morze Martwe to jedyne w swoim rodzaju źródło leczniczych mikro i makroelementów, które zawarte są w soli oraz i iłach na dnie morza. Już starożytni wiedzieli o leczniczych właściwościach soli i błota tego morza. To najlepsze naturalne SPA na świecie! Bogactwo minerałów jest ogromne, aż 12 z 21 badanych związków występuje tylko wyłącznie w tym zbiorniku. W Morzu Martwym występuje również wysokie stężenie składników takich jak:

  • potas;
  •  sód;
  •  magnez;
  •  wapń;
  •  brom.

Woda w Morzu Martwym swoim wyjątkowo bogatym składem przypomina do złudzenia ludzką krew i limfę.

Jednak nie tylko sól obecna w Morzu Martwym posiada właściwości lecznicze. Odkryte formy życia tak jak archebakterie, dostosowały się do trudnych warunków życia w bardzo słonej wodzie. Świadczy to o tym, że te formy życia są wyjątkowo odporne i silne.

kwartet soli dr nona
Sól z Morza Martwego

Właściwości lecznicze Morza Martwego

Od wielu wieków wody Morza Martwego stosowano w leczeniu schorzeń dermatologicznych. Zarówno kąpiele w morzu, jak stosowanie soli do kąpieli, przynosiło zbawienne efekty w leczeniu alergii, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. 

Sól posiada właściwości silnie oczyszczające i regenerujące usprawnia krążenie krwi i poprawia metabolizm. Sól działa też korzystnie na śluzówki gardła, przyspieszając proces regeneracji i oczyszczania z bakterii i wirusów. Z kolei iły z Morza Martwego stosowane są w kuracjach odmładzających, regenerują skórę i wygładzają zmarszczki. Kąpiele w solach mogą pomóc w schorzeniach reumatycznych. Dodatkowo sól ma właściwości uspokajające, redukuje stres, pomaga przy problemach bezsennością.

Dunailla i Archebakteria

Archebakteria to nie jedyna forma życia, jaka została odkryta w Morzu Martwym. Badania wykazały, że żyją w nim także glony jednokomórkowe – Dunaliella. Są one niczym komórki macierzyste dla ludzkiego organizmu. Jaką spełniają funkcję?

  • są nośnikiem wszystkich minerałów obecnych w Morzu Martwym;
  • mają zdolności rozpoznawania zmutowanych komórek w organizmie, których nie odżywiają, a tym samym ulegają one samozniszczeniu;
  • odżywiają komórki zdrowe, regenerują słabsze;
  • przywracają homeostazę w organizmie.

Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich dobrodziejstw, które daje Morze Martwe, stworzono Halo Complex™, czyli białkowy wyciąg z archebakterii i alg, połączony z minerałami. Jest on podstawą wszystkich preparatów Dr Nona.


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.