Osteoporoza – problem, któremu można skutecznie zapobiec

  • Post category:Zdrowie

Światowa Organizacja Zdrowia uznaje osteoporozę za chorobę cywilizacyjną.

Lista chorób cywilizacyjnych wciąż rośnie. Większość z nich związana jest ze zbyt szybkim trybem życia, który wywołuje sporo stresu, odłączeniem od natury na rzecz nowoczesnych technologii oraz fatalną dietą. Każdy z nas słyszał o problemach z otyłością, nadciśnieniem czy innymi często występującymi chorobami serca. Niestety lista Światowej Organizacji Zdrowia zawiera zdecydowanie więcej pozycji i wciąż lista się wydłuża. Jako społeczeństwo wpadamy więc powoli w błędne koło i jedynie globalne zmiany mogą zapobiec temu zjawisku. Ty jednak możesz zrobić pierwszy krok dbając o zdrowie swoje i swojej rodziny. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się, jak zapobiec osteoporozie.

 

Osteoporoza – czy jesteśmy na nią skazani?

 

Osteoporoza oznacza dosłownie „porowatość kości”. Nazwa pochodzi od greckich słów „osten” – kość i „porus” – otwór. Prowadzi do stopniowego zaniku tkanki kostnej, wynikiem czego zwiększa się znacząco częstotliwość złamań u osób chorych.

Do głównych przyczyn powstawania osteoporozy zalicza się przede wszystkim zaburzenie równowagi pomiędzy zużywaniem tkanki kostnej, na skutek jej normalnego użytkowania, a jej odbudową. Zdolność regeneracji kośćca spada wraz z pojawiającymi się niedoborami wapnia, fosforu i witaminy D. Do głównych czynników prowadzących do zrzeszotnienia kości zaliczyć można więc nieprawidłową dietę, ubogą w te trzy składniki.

Mimo, iż osteoporozę uznaje się za chorobę kobiecą, która ujawnia się głównie po okresie menopauzy, to niestety dotyczy ona także kobiet znacznie młodszych oraz mężczyzn i coraz częściej nawet dzieci. Ujawnia się nie tylko w wieku starczym, na skutek problemów z przyswajaniem wapnia czy u kobiet z związku z niskim poziomem estrogenów, ale także u najmłodszych.

 

Faza-3 zawiera wszystkie niezbędne makro i mikroelementy, konieczne do utrzymania zdrowych kości. Zalecana dawka zapobiegająca osteoporozie to 2 kapsułki przyjmowane dwa razy dziennie.

 

Osteoporoza wtórna

Jest to stosunkowo nowa klasyfikacja tego schorzenia, za którą chyba jesteśmy w największym stopniu odpowiedzialni my sami. Osteoporoza wtórna jest bowiem skutkiem innych schorzeń i dolegliwości, które fundujemy sobie na własne życzenie, wpadając w spirale nowoczesnego trybu życia. Związana jest z chorobami, które wydawać by się mogło nie mają ze sobą żadnych powiązań. A jednak! Do głównych przyczyn osteoporozy wtórnej należą:

  • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza nadczynność tarczycy i cukrzyca,
  • choroby układu trawiennego, głównie celiakia, zapalenie jelit, zapalenie wątroby czy niepozorne zaburzenia trawienia,
  • obturacyjna choroba płuc, będąca skutkiem palenia,
  • zaburzenie krzepnięcia krwi,
  • niewydolność nerek,
  • przyjmowanie syntetycznych leków, glikokortykosteroidów czy antykoagulantów.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że na większość z tych problemów pracujemy świadomie przez całe swoje życie.

 

O zdrowe kości możesz zadbać również od zewnątrz w bardzo przyjemny sposób. Balsam Solaris, ze względu na zawarte w nim składniki aktywne, jest niezwykle pomocny przy różnych dolegliwościach układu kostnego. 

 

Osteoporoza a profilaktyka

 

Istnieje wiele obszarów działań, które mogą okazać się dobrym sposobem na zapobieganie osteoporozie. Są to czynniki, na które masz realny wpływ. Wystarczy więc, że zadbasz o pięć niżej wymienionych elementów, wprowadzisz je na stałe do swojego życia i będziesz cieszyć się niezachwianym zdrowiem.

  1. Regularna gimnastyka. Utrzymanie masy mięśniowej (lub nawet jej wzrost) stanowi dla organizmu idealny bodziec do utrzymania i regularnego uszczelniania masy kostnej. Najlepszym sposobem jest w tym przypadku trening na siłowni, który polecam wszystkim kobietom, bez względu na wiek czy kondycję.
  2. Dieta bogata w wapń, fosfor i witaminę D. Wapń odpowiada za mechaniczną wytrzymałość kości oraz przyswajanie witaminy D. Witamina D z kolei wpływa pozytywnie na aktywność białek budujących kości. Fosfor – uszczelnia i wzmacnia kości.
  3. Odrzucenie papierosów i alkoholu. Badania oraz dane statystycznie wykazują bezpośrednią zależność pomiędzy paleniem papierosów oraz piciem alkoholu a utratą masy kostnej. Prawdopodobnie związane jest to z zaburzeniem procesów metabolicznych.
  4. Prawidłowa masa ciała. Drastyczne obniżenie wagi prowadzi do zaburzenia pracy wielu narządów i układów, w tym procesów odbudowy kośćca. Dodatkowo stosowanie diet odchudzających jest powodem sporych niedoborów witamin i minerałów.
  5. Odpowiednia suplementacja. Cenne dla naszego kośćca witaminy i minerały nie zawsze udaje się dostarczyć wraz z posiłkami. W profilaktyce osteoporozy przydatne są więc naturalne suplementy Dr Nona.

W przypadku problemów tkanki kostnej polecam Ci szczególnie kilka produktów. Zdradzam również, w jaki sposób je przyjmować, by wzmocnić ich działanie.

  • Goldseen – 1 kapsułka dziennie przed jedzeniem,
  • Ravseen – 3 kapsułki dziennie przed jedzeniem,
  • Dakseen – połowa batonu popita szklanką wody,
  • Soupseen – 1 saszetka na szklankę ciepłej wody, 1-2 razy dziennie,
  • Kwartet soli – codzienne kąpiele 🙂

Mocnych i zdrowych kości!

 


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.