Skuteczny sposób na dobry sen? To proste – medytacja!

  • Post category:Relaks

Opracuj własny rytuał relaksacyjny, który zapewni Ci dobry sen!

Kobiety XXI wieku pełnią tak wiele funkcji w swoim życiu, że lista ich obowiązków wydaje się nie mieć końca. Dzień każdej z nas wypełniony jest po brzegi różnymi zajęciami i zadaniami do wykonania. Szybkie tempo życia połączone z nadmiarem obowiązków wywołuje sporo stresu. Wieczorami, zamiast wyłączyć się z tego biegu, rozpoczynamy gonitwę myśli: „co trzeba zrobić jutro?”, „czy o czyms jeszcze nie zapomniałam?”, „co zrobię dzieciakom na śniadanie?”… Znasz to? To właśnie główny powód problemów z zasypianiem. Jak zatem zrelaksować nie tylko ciało, ale też głowę, by spać spokojnie? Na dobry sen spróbuj… medytacji! To prosty sposób na skuteczną relaksację 🙂

 

Dobry sen jest podstawą regeneracji ciała i umysłu

 

Sen nie jest zjawiskiem zupełnie pasywnym, ponieważ w jego trakcie uruchamiane są liczne procesy regeneracyjne ciała i umysłu. Mimo iż następuje pełne rozluźnienie wszystkich mięśni i wyłączenie funkcji ruchowych, to Twój organizm wciąż pracuje. Gdy śpisz wytwarzany zostaje hormon wzrostu, który odpowiada za tworzenie i wzrost wszystkich komórek ciała. Wzrasta także produkcja białek będących budulcem tych komórek. Następuje całkowita regeneracja sił życiowych.

Tym procesom podlega również mózg. Przez około 1/4 całego przespanego czasu, przetwarza bowiem dane nazbierane w ciągu całego dnia, by wyczyścić swoją „podręczną pamięć”. Uruchomione zostają procesy naprawcze centralnego układu nerwowego. Następnie przychodzi czas na marzenia senne 🙂

Dobry sen ma więc fundamentalne znaczenie dla Twojego zdrowia. Jego brak objawia się pogorszeniem kondycji nie tylko fizycznej, ale też psychicznej. Słabnie zdolność koncentracji, za to wzrasta ryzyko zachorowania. Układ immunologiczny potrzebuje regularnej odnowy!

 

Wieczorny rytuał relaksacyjny dla zapracowanej kobiety

 

By zadbać o dobry sen musisz nauczyć się wyłączać w odpowiednim momencie. Nie jesteś oczywiście w stanie zrobić tego od tak, bo to nie działa jak wyłączanie światła za pomocą jednego przycisku. (Niewykluczone, że możesz dojść od takiej wprawy :)) Wprowadź więc do swojego planu wieczorny rytuał relaksacyjny, dzięki któremu łatwo przejdziesz w stan wyciszenia.

Odkąd sama rozszyfrowałam jak to działa, moje wieczory są do siebie bardzo podobne, ale nie myśl, że nudne! Udało mi się wypracować niezawodny sposób na wyciszenie nie tylko ciała, ale też umysłu, który wcześniej nie zbyt chętnie współpracował… Zamiast zasypiać razem ze mną, wolał zwykle analizować wydarzenia z minionego dnia i snuć plany na dzień następny. Często pojawiały się wyrzuty sumienia, rozliczenia błędów, żale… Na pewno znasz to dokonale… Teraz natomiast sprytnie go „oszukuję” stosując proste zabiegi, które polecam również Tobie. Dzięki nim zaśniesz szybko, a rano obudzisz się wypoczęta i pełna sił do działania.

 

Mój sposób na dobry sen

 

Podstawą wieczornej relaksacji jest oczywiście kąpiel. To sposób na oczyszczenie ciała i umysłu w sensie dosłownym i metaforycznym. To czas na to, by „zmyć z siebie wydarzenia całego dnia” i podziękować za wszystkie dobre rzeczy, które miały miejsce. Ten moment odcina dla mnie dzień od nocy. Dla mojego umysłu jest nieprzekraczalną granicą i znakiem do rozpoczęcia procesu wyłączania się. Przed rozpoczęciem kąpieli dopinam ostatnie sprawy, związane z pracą czy obowiązkami domowymi, tak by już w jej trakcie o nich nie myśleć.

Do kąpieli wykorzystuję naturalne sole Dr Nona, które sprawiają, że odpływam… W trakcie kąpieli, łączę przyjemne z pożytecznym, ponieważ dbam również o swoje ciało. Zawarta w solach unikalna formuła Halo Kompleks wspomaga regenerację komórek i wykazuje działanie przeciwutleniające. W zależności od nastroju wybieram odpowiedni zapach i sprawiam sobie domową sesję aromaterapii.

 

kwartet soli dr nona

Sole Dr Nona są wielozadaniowe. Można ich używać nie tylko do kąpieli, ale też wykonywać z nich okłady, pilingi, inhalacje czy nawet stosować je doustnie!

 

Po kąpieli przychodzi pora na pielęgnację cery. Wybieram krem na noc Dr Nona, który uruchamia procesy regeneracyjne naskórka i głębszych warstw skóry. Jego działanie polega również na przywróceniu odpowiedniego pH skóry i pobudzeniu odbudowy włókien kolagenowych. Oprócz tego normalizuje układ nerwowy, a więc działa uspokajająco i wyciszająco. Uwielbiam go.

 

krem na noc dr nona

Zawarty w kremie na noc olejek z pomarańczy łagodzi napięcia mięśniowe. Jest więc doskonałym produktem ułatwiającym spokojne zasypianie. 

 

Moim kołem ratunkowym w bardziej stresowym czasie jest też odpowiednia suplementacja. W okresach wzmożonej aktywności i nawału pracy sięgam zapobiegawczo po Halo Yamseen. To produkt polecany osobom z zaburzeniami snu, który działa tonizująco na układ nerwowy. Niweluje psychiczne napięcia i pomaga wyciszyć się przed snem. Świetnie sprawdza się u osób, które często budzą się w ciągu nocy, przez co czują się jak zombi w ciągu dnia.

 

Medytacja na dobry sen

 

Przed położeniem się spać wygospodaruj jeszcze 10-15 min na medytację. Jeśli nie jesteś w stanie wyodrębnić tego czasu dodatkowo, możesz medytować nawet w wannie, podczas kąpieli. To naprawdę dobre rozwiązanie, ponieważ w otoczeniu wody będzie Ci zdecydowanie łatwiej się odprężyć. No i masz większe szanse na to, że domownicy nie będą Ci przeszkadzać 🙂

Przyjmij więc wygodną pozycję, w której nic nie będzie Cię uwierało czy rozpraszało. Możesz siedzieć lub leżeć, nie ma to większego znaczenia. (Jeśli medytacja działa na Ciebie usypiająco, to zdecyduj się na pozycję siedzącą.)

Zamknij oczy i skup się na swoich zmysłach. Poczuj ciężar swojego ciała i jego stabilność. Wsłuchaj się w dźwięki, które Cię otaczają. Poczuj zapachy, które unoszą się wokół Ciebie.

Następnie skup się na sobie. Powoli zawężaj obszar swojej uwagi i kieruj się do swojego wnętrza. Oddychaj świadomie, poczuj jak powietrze przepływa przez Twoje ciało. Stopniowo wydłużaj oddechy. Jeśli w tym momencie w Twojej głowie wciąż krążą różne zbędne myśli, skorzystaj z mantry. Podczas głębokiego wdechu powtórz trzy razy „czysty umysł”, a przy powolnym wydechu „nie wiem”.

W trakcie medytacji nie oczekuj od siebie niczego konkretnego i nie stawiaj żadnych założeń. Po prostu bądź w tej chwili całą sobą. Jeśli tylko uda Ci się zapomnieć o całej reszcie świata i skoncentrować uwagę na sobie, wejdziesz w stan głębokiego spokoju, który przyniesie ogromną ulgę Twojemu ciału i duszy jednocześnie.

 

Harmonii 🙂

 


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu i wiedzy.