Bezpłodność a niepłodność – dwa różne oblicza jednego problemu

 • Post category:Zdrowie

Czy należysz do blisko 3 milionów kobiet i mężczyzn w Polce, którzy borykają się z bezpłodnością?

Problem z zajściem w ciążę dotyczy coraz większej ilości par zarówno w Polsce jak i na świecie. Pary, które pragną zostać rodzicami, często poddają się w swoich staraniach, uznając, że dotyka ich problem bezpłodności. Tymczasem okazuje się, trudność zajścia w ciążę może leżeć w niepłodnośći jedno z partnerów. Tak, bezpłodność i niepłodność to dwa pojęcia. Z tego wpisu dowiesz się, jaka jest pomiędzy nimi różnica oraz poznasz naturalne sposoby na utrzymanie płodności.

 

Czym jest płodność?

 

Płodność to zdolność do rozrodu. Dotyczy przede wszystkim ssaków, czyli również nas – ludzi. U kobiet i mężczyzn zdolność ta charakteryzuje się jednak zupełnie innymi cechami i zależy od innych czynników. Płodność mężczyzny to tak naprawdę zdolność do dwóch czynności: produkcji plemników oraz podjęcia współżycia płciowego (tak, to również może zostać zaburzone). Jest aktywna przez całe życie, od zakończenia okresu dojrzewania do późnej starości.

U kobiety sytuacja jest natomiast bardziej złożona. Płodność kobiety to zdolność do produkcji komórek jajowych, współżycia płciowego, zajścia w ciążę (powstania zarodka i zagnieżdżenia go w macicy), donoszenia płodu i w końcu urodzenia dziecka. Uff, zdecydowanie więcej spoczywa na barkach kobiety. Ale widocznie tylko my jesteśmy w stanie tyle udźwignąć 🙂 Druga zasadnicza różnica to czas prokreacji, który rozpoczyna się w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej, a kończy wraz z nadejściem okresu menopauzy. Jest to zdolność cykliczna, kobieta może zajść w ciążę tylko w określonych dniach cyklu menstruacyjno-owulacyjnego.

 

Bezpłodność i niepłodność – na czym polega różnica?

 

O niepłodności można powiedzieć dopiero po roku regularnego współżycia bez zabezpieczenia, które nie skutkuje zajściem w ciąże. Jest to stan, w którym partnerzy wytwarzają komórki rozrodcze, a mimo to nie są w stanie doprowadzić do zapłodnienia. Taki problem dotyka średnio co 5 parę, jednak jest to sytuacja czasowa i zdecydowanie odwracalna.

Do głównych przyczyn niepłodności należą: nieodpowiedni styl życia, nieprawidłowa waga, występowanie stanów zapalnych, choroby tarczycy czy chociażby nadmierny wysiłek fizyczny. A więc kwestie, na które mamy bezpośredni wpływ. W skrajnych przypadkach, gdy zadbanie o przyczyny niepłodności w dalszym ciągu uniemożliwia naturalne zajście w ciążę stosuje się metody zapłodnienia in vitro lub hormonalną stymulację owulacji u kobiety oraz spermatogenezy u mężczyzny.

W przeciwieństwie do tej sytuacji, bezpłodność jest stanem nieodwracalnym i niemożliwym do wyleczenia. Trwała niezdolność do pozostania rodzicami może zostać spowodowana wieloma czynnikami. W sytuacjach, gdy określenie przyczyny tego stanie się niemożliwe mówi się o bezpłodności idiopatycznej.

 

Najczęstsze przyczyny bezpłodności u kobiet:

 • niedrożność jajowodów wywołana ich nieprawidłową budową,
 • nieodwracalne zaburzenia blokujące jajeczkowanie,
 • utrata obu jajników na skutek zabiegu operacyjnego lub w trakcie wypadku,
 • nowotwory narządów rodnych.

 

Najczęstsze przyczyny bezpłodności u mężczyzn:

 • utrata obu jąder w wyniku koniecznego zabiegu operacyjnego lub wypadku,
 • uszkodzenie nasieniowodów w trakcie zabiegu zabezpieczenia przepukliny,
 • trwałe zmiany w komórkach rozrodczych wywołane nadmiernym napromieniowaniem w trakcie obrazowych badań diagnostycznych,
 • wieloletnie stosowanie narkotyków,
 • nowotwory narządów rodnych.

 

gonseen herbata dr nona

Naturalnie wsparcie dla obojga przyszłych rodziców zapewnić może herbata Gonseen. Idealna proporcja to 1 saszetka na 1 litr wody. Każdego dnia zafunduj sobie oraz swojemu partnerowi jedną filiżankę tak przygotowanego naparu.

 

 

Problem bezpłodności – czy można mu zapobiec?

 

Jak w przypadku wielu innych nieprawidłowości czy dysfunkcji naszego organizmu, jesteśmy w dużej mierze bezpośrednio odpowiedzialni za swoje zdrowie. Z całą pewnością mamy więc wpływ na zachowanie płodności. W dużym skrócie – można wyróżnić kilka kluczowych punktów, które są gwarancją utrzymania zdolności rozrodczej i to na długie lata. Natury oczywiście oszukać się nie da, ale to, co leży w granicy ludzkiej fizjologii można poprawić zawsze i tym sposobem zachować pewne zdolności na dłużej.

 1. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Jest niezwykle istotne również w kontekście problemu bezpłodności, szczególnie dla kobiet. Musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że kobiecy układ hormonalny jest niezwykle wrażliwy i podatny na wszelkie zachwiania równowagi pomiędzy poszczególnymi hormonami. Tkanka tłuszcza odgrywa tutaj istotną rolę, ponieważ w dużej mierze jest hormonozależna i przyczynia się do produkcji wielu kobiecych hormonów, które z kolei regulują cyklem menstruacyjno-owulacyjnym. Zarówno zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej jak i zbyt mała może okazać się sporą przeszkodą na drodze do rodzicielstwa.
 2. Zachowanie pełnego zdrowia narządów płciowych. Ginekolodzy i urolodzy nie gryzą, dlatego warto odwiedzać ich regularnie oraz zadbać o odpowiednią częstotliwość wszystkich badań prewencyjnych. Największy nacisk kładę w tym punkcie na choroby przenoszone drogą płciową oraz zakażenia bakteryjne – bardzo niebezpieczne dla mężczyzn. W skrajnych przypadkach stany zapalne narządów rodnych mężczyzny kończą się bezpłodnością, na skutek uszkodzenia mechanicznego narządów. Schorzenia zdiagnozowanie na wczesnym etapie są w większości przypadków możliwe do całkowitego wyleczenia, bez żadnych trwałych uszczerbków.
 3. Rezygnacja z używek. Papierosy i alkohol to dla kobiety naprawdę groźni przeciwnicy zajścia w ciążę. Palenie papierosów zakłóca produkcję estrogenu, uszkadza szyjkę macicy i jajowody oraz przyśpiesza proces starzenia się. Z kolei napoje procentowe zaburzają owulację.
 4. Umiejętność niwelowania stresu. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, stres może w znacznym stopniu zablokować możliwość rozrodu. Jego negatywne działanie dotyczy dwóch płaszczyzn – cielesnej i psychicznej. Czysto fizycznie stres w postaci zbyt wysokiego poziomu hormonu zaburza naturalną fizjologię człowieka. Natomiast w odniesieniu psychicznych, może powodować blokady, które realnie wpływają na płodność człowieka.

 

Dr. Nona kontra męska impotencja

 

Jeśli problem Twojego Partnera polega na zaburzeniu erekcji, które również może stać się przeszkodą na drodze do rodzicielstwa dla Was obojga, to przychodzę do Ciebie z kilkoma wskazówkami. W zupełnie naturalny i nieinwazyjny sposób możesz rozwiązać problem męskiej impotencji lub zapobiegawczo przeciwdziałać mu z wyprzedzeniem. Dr. Nona daje taką możliwość każdemu!

Kuracja od Dr Nona: 

 • Lovseen – 2 kapsułki rano przez miesiąc, następnie obniżenie dawki do jednej,
 • Yamseen – 2 kapsułki na noc przez miesiąc, po czym obniżenie dawki do jednej,
 • Lookseen – jako preparat uzupełniający – 1 kapsułka 2x dziennie przez okres stu dni.

 

Cudowności!

 


Nazywam się Irena Żak i od ponad 10 lat współpracuję z firmą Dr. Nona. Mogę wprowadzić Cię w niezwykły świat preparatów z minerałami Morza Martwego oraz nauczyć Cię, jak w prosty i przyjemny sposób zarabiać dodatkowe pieniądze. Zapraszam na bezpłatne konsultacje, w czasie których indywidualnie dopasuję preparaty do Twoich potrzeb. Możesz polegać na moim doświadczeniu.